Wystawa „Pisarz na tropach przygód Tomka”

Od 16 do 27 lipca w Bibliotece Publicznej można oglądać wystawę o Tomku Wilmowskim, bohaterze wielotomowego cyklu książek Alfreda Szklarskiego.

Wystawa zorganizowana jest z okazji stulecia urodzin Alfreda Szklarskiego. Autorem prac jest Dawid Koteja, a właścicielem ekspozycji Instytucja Kultury „Katowice – Miasto Ogrodów”. Od 2012 roku wystawa okrąża biblioteki.

Wystawa składa się z 10 plansz przedstawiających kolejne części cyklu przygód Tomka.

Alfred Szklarski urodził się  21 stycznia 1912r w Chicago. Do Polski przyjechał w 1928 roku wraz z ojcem. Studiował w Warszawie na Akademii Nauk Politycznych.W czasie okupacji mieszkał w Warszawie. W 1945 roku na stałe zamieszkał w Katowicach.

Pisarz literatury młodzieżowej, laureat wielu prestiżowych nagród literackich i odznaczeń, między innymi „Orle Pióro” (1968), Orderu Usmiechu (1971) oraz nagrody Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla młodzieży (1973, 1987). Był członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.